Współpraca się opłaca!

02.01.2018

Powrót

logo

Toruńskie Porozumienie Pośredników Nieruchomości sprzyja współpracy. Już po roku aktywnej działalności członkowie TPPN współpracowali przy wielu transakcjach.

Członkowie TPPN w 2017 roku dokonali ponad 600 transakcji i nie ma w naszym gronie firmy, która nie zrobiłaby transakcji z innym członkiem TPPN, lub inną firmą z rynku nieruchomości. To ogromna liczba biorąc pod uwagę, że nasze stowarzyszenie liczy sobie trochę ponad rok działalności. To bardzo ważna informacja dla naszych klientów z której jesteśmy dumni i którą dzielimy się na każdym kroku. Dlaczego to takie ważne?

Współpraca? Ale po co?

Rynek nieruchomości na polskim rynku, a przez to i w naszym regionie jest mocno niedoskonały. Wynika to z faktu, że na listach ofert krążą, powtarzają się w znakomitej większości oferty sprzedawane na umowach pośrednictwa typu otwartego. Konsekwencją takiego działania jest ogromny bałagan panujący na listach ofert w komercyjnych serwisach nieruchomości. Nie to jest jednak najgorsze. Znacznie gorszą konsekwencją takich umów jest pozorna atrakcyjność takich ofert, które w oczach Zbywców, im więcej razy są powtarzane w listowaniu, tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że któryś Pośrednik przyjdzie z Klientem i dokona transakcji. Niestety jest dokładnie odwrotnie, ponieważ mnogość listowania oferty w serwisie nieruchomości powoduje mniejsze prawdopodobieństwo, że Pośrednik sprzeda, bo ma przecież wielu konkurentów, więc jego wola zaangożowa środków w promocję oferty jest bardzo mocno ograniczona. Drugą niepokojącą konsekwencją takich działań jest szybki spadek atrakcyjności oferty w oczach strony popytowej, ponieważ z listy ofert robi się bazarek niechlujnie dodanych, opisanych i od niechcenia publikowanych pseudoofert typu „nie ważne, że dużo i niechlujnie, ważne że moje”… Niska jakość ofert generowała niską marżę w postaci niskich prowizji, więc pośrednicy nieruchomości nie byli zmotywowani do współpracy i reprezentacji jednej strony transakcji.

Jakość, nie jakoś czyli Współpraca

Dzisiaj na rynku pośrednictwa nieruchomości dominuje trend na „jakość, nie jakoś”. Czym on się objawia? Lepiej mieć kilka dobrze opracowanych ofert z umową typu na wyłączność, dobrze poukładaną relację z Klientem, transparentne warunki współpracy i sprzedać szybciej ofertę z udziałem „zaprzyjaźnionej konkurencji”, czyli kolegi/koleżanki z TPPN, niż nie sprzedać w ogóle, generować niepotrzebne koszty promocji i frustrować Klienta. Taką politykę realizujemy w TPPN. Ilość transakcji sprzedanych we współpracy z inną firmą, czyli reprezentacja jednostronna waha się wśród członków w zależności od profilu i wielkości firmy pośrednictwa od 6 do 20%! Oznacza to, że po roku działalności TPPN współpraca nie jest już traktowana incydentalnie, tylko jest stałym elementem pracy pośrednika nieruchomości, a jej konsekwencją jest jakość- lepiej opracowana oferta, niższe koszty reklamy i szybsza sprzedaż. Wszyscy, czyli Klienci i Pośrednicy, są zadowoleni.

Prognoza działalności TPPN na ten rok jest bardzo obiecująca. Uruchomiliśmy własny serwis lokalnych nieruchomości alechata.net, poszerzamy kręgi członków stowarzyszenia zacieśniamy współpracę wspólnymi szkoleniami i imprezami integracyjnymi. Współpraca się opłaca!

Krzysztof Butowski

 

Comments are closed.